https://www.si.edu/openaccess

ARTYKUŁY

Okultyzm #7: Duchy w Belwederze (1/2)

Autor: Tomek Frejtag

Część siódma – Duchy w Belwederze (1/2).

Kolejnym przystankiem w cyklu „Okultyzm w Polsce dwudziestolecia międzywojennego” jest tekst „Duchy w Belwederze”. W części pierwszej omówimy powiązania Józefa Piłsudskiego z potężnym artefaktem, ukrytym pod Wawelem. Druga zaś część będzie dotyczyła wyjątkowego daru Marszałka, dzięki któremu mógł on kontaktować się z duszami zmarłych osób.

Przedmiot — pochodzenie

Niezwykły przedmiot, o którym dzisiaj napiszemy, nazywany jest „talizmanem kosmicznej mocy”. Jego pierwotnym właścicielem miał być Apoloniusz z Tiany, kapadocki filozof, założyciel szkoły pitagorejskiej w Efezie w I w. n.e. Znany był również jako odkrywca „Tablicy szmaragdowej” – niezwykle ważnego tekstu w dziedzinach alchemii i ezoteryzmu.

Według legendy to właśnie wspomniany filozof zakopał na Wawelu swój talizman, dzięki czemu wzgórze stało się jednym z siedmiu światowych ośrodków mocy. Gdzie zaś znajdowało się pozostałych sześć źródeł? Zachęcamy cię czytelniczko i czytelniku do własnych poszukiwań w tym zakresie.

Powiązanie talizmanu w Piłsudskim

Kazimierz Chodkiewicz, członek lwowskiego towarzystwa metapsychicznego w latach 30, XX wieku pisał o „przebudzeniu czakramu wawelskiego”, do którego miało dojść 6 dni po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, 18 maja 1935 r. Autor słów przywołuje nawet dokładną godzinę 10.57 i fakt, że aby doszło do obudzenia się czakramu, niezbędna była śmierć wielkiego syna narodu, który był jednocześnie drugą połową talizmanu.
Ponoć właśnie tego konkretnego dnia niebo nad Polską stało się ciemne od ciężkich chmur, a powietrze parne i duszne. Z relacji pracowników Obserwatorium Astronomicznego w Krakowie dowiadujemy się, że nie była to zwyczajna burza, a coś o wiele potężniejszego.

Różne osoby związane ze środowiskiem spirytystycznym uaktywniły się w tym czasie, organizując seanse, podczas których wywoływano ducha Marszałka. O tym jednak nie można było mówić głośno, aby nie narazić się na oskarżenie o obrazę czci wielkiego wodza.

Zostawimy Was na koniec z dwoma pytaniami: jak mógł wyglądać wspominany tutaj magiczny przedmiot oraz jaką moc posiadał? Jeżeli tylko chcecie, to podzielcie się z nami tą tajemnicą.

Cykl powstał przy współpracy z Black Monk Games i Zew Cthulhu RPG.
Ilustracja wykorzystana w grafice pochodzi z domeny publicznej i przedstawia horoskop Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Bibliografia:
„Czakram wawelski. Największa tajemnica wzgórza”, Zbigniew Święch.
„Magiczne dwudziestolecie” autorstwa Przemysława Semczuka.
„Polskie Tradycje Ezoteryczne 1890-1939. Teozofia i Antropozofia”, tom I, pod red. M. Rzeczyckiej i I. Trzcińskiej.